Komplikace a rekonvalescence angíny

Komplikace

Někdy dojde ke komplikacím, jakými je například absces na mandlích, který by měl být odsán injekční stříkačkou s jehlou, rozříznutý skalpelem či vytržením mandlí (tonsilektomie).Pokud dojde zvětšením mandlí k zablokování dýchacích cest, tak může být nasazena dokonce i krátká léčba kortikosteroidy k potlačení infekce a zánětu.
Neléčená angína může způsobit celou řadu komplikací. Angína se může přenést na nosní mandle nebo hltan, také je možné že způsobí zánět ledvin nebo revmatickou horečku, která se může projevit až několik týdnů po odeznění příznaků angíny a postihnout například srdce, klouby a kůži.

Tyto vážné komplikace jsou už v dnešní době, kdy je většina angín přeléčována antibiotiky velmi vzácné. Chce-li se pacient ujistit, že má angínu vyléčenu správně a riziko těchto vážných komplikací po prodělání streptokokové infekce minimalizovat, může požádat lékaře o kontrolu moči a krve po prodělané angíně. Je ale nutné podotknout, že vyšetření nemusí být vždy jednoznačná. Např. krevní sedimentace se po angíně snižuje poměrně pomalu, ještě pomaleji vzrůstají, ale i klesají také hodnoty tzv. ASLO (ASL) protilátek proti Streptolysinu, jedovaté bílkovině tvořené Streptokoky.

Číst víceMéně

Rekonvalescence

Běžně naše tělo potřebuje k rekonvalescenci okolo 2 týdnů. Tato doba je však velmi individuální. Po opakované léčbě antibiotiky musíme počítat s tím, že může rekonvalescence trvat i déle než měsíc naopak po úspěšném vyléčení angíny bez antibiotik je rekonvalescence zpravidla výrazně kratší.

Číst víceMéně

Prevence

Nejlepší prevencí je samozřejmě posílení imunity především prostřednictvím zdravého životního stylu. Základem jsou především fyzická i psychická pohoda, dostatečná pohybová aktivita, zdravá strava a pobyt ve zdravém prostředí . Taky kontrola stresu a v neposlední řadě vysoká osobní hygiena.
Především pak ústní hygiena jako je pravidelné čištění zubů, ale i používání mezizubních kartáčků a OKAMŽITÁ desinfekce mandlí a hrtanu při každém, byť nepatrném, pocitu „škrábání v krku“. Za tímto účelem doporučujeme STREPTOkill, který je navíc z přírodních zdrojů a nevzniká na něj rezitence, takže ho lze užívat bez obav při jakémkoliv nepatřičném pocitu v hrdle. Dále doporučujeme pravidelné mytí rukou, které chrání nejen Vás, ale navíc Vaše okolí před přenášením bakterií či virů.

Je také rozumné, omezit kontakt s nakaženými osobami, které doposud nezačali svoji léčbu.

Číst víceMéně