Tonsilektomie

Kdy se provádí Tonsilektomie?

Zákrok, který býval v minulém století poměrně častý, nicméně současné poznatky potvrzují důležitost krčních mandlí, takže se k němu i konzervativnější lékaři uchylují většinou až po sérii selhání antibiotik. Ti méně konzervativní pak upřednostňují neinvazivní řešení a dosažení normálního stavu horních cest dýchacích např. za pomoci Streptokillu.
Pokud předepsaná léčba selže a angína se i nadále vrací zpět, na řadu přichází řešení poslední volby, kterým je odstranění mandlí. Této proceduře se říká Tonsilektomie (někdy psáno také tonzilektomie).

Tonsilektomie je zákrok, při kterém jsou mandle chirurgicky odstraněny z krku. Někdy bývá dostačující i částečné odstranění. Chirurg odebere mandle celé, pokud pacient trpí na opakující se angíny. Celá operace se provádí skrz pacientova ústa.
Tonsilektomie se provádí
- v případě opakovaného selhání antibiotik
- při krátkodobé zástavě dechu
- když se angína opakovaně vrací
- při závažných problémech s hlasitým chrápáním
- při dlouhodobých vážných problémech s polykáním a jezením (když jsou mandle zvětšené)
- při abscesu na mandlích

Číst víceMéně

Způsoby Tonsilektomie

- Odstranění skalpelem je nejčastější způsob a také nejtradičnější
- LTA (laserové odnětí mandlí) odstranění za pomoci laseru
- Microdebrider odstranění mandlí pomocí rotačního zařízení vybaveného sáním
- Elektrokauter vypálí mandle vysokou teplotou. Zároveň dochází k zacelení krevních žilek a dochází tak k menšímu krvácení.

Číst víceMéně

Možné komplikace

Ve většině případů je tonsilektomie úspěšná, ale jsou možné komplikace, z nichž některé mohou být životu nebezpečné.
Některé z komplikací se mohou objevit během zákroku. Například:
- pacientova reakce na anestetika
- infekce
- silné krvácení
Některé komplikace jsou pooperační:
- bolest v hrdle
- krvácení
- infekce
- potíže s polykáním
- bolest v uchu, čelisti nebo v krku

O tom, že tonsilektomie není úplně banální zákrok a výše uvedené komplikace nejsou jen hypotetické, svědčí i nedávný případ, kdy v Děčínské nemocnici zemřela sedmiletá dívka z Kytlice. Ta se podrobila tonsilektomii, nic nenasvědčovalo možným závažným komplikacím, takže byla propuštěna do domácího ošetření, avšak po týdnu se zdravotní stav dívky rapidně zhoršil a i přes snahu lékařů se ji nepodařilo zachránit.

O kontroverzi tonsilektomie svědčí také studie dětských nemocnic publikovaná v USA Today, která uvádí, že ze 140 tisíc sledovaných zákroků tonsilektomie u dětí do 18 let muselo kvůli komplikacím během 30 dní po operaci znovu navštívit nemocnici celých 8% pacientů. Nejčastějšími komplikacemi byly krvácení, zvracení, dehydratace, bolest a infekce.
Rozhodnutí, zda podstoupit tonsilektomii je vždy na pacientovi, i když je někdy těžké říct "ne" lékaři, který přesvědčivě tvrdí, že jsou mandle ve velmi špatném stavu a "musí ven". Je však potřeba mít na zřeteli, že je odstranění krčních mandlí nevratné a proto je to až ta poslední možnost. Je tedy dobré se ujistit, že jsou už všechny ostatní možnosti léčby vyčerpány, než se pro zákrok rozhodnete.

Číst víceMéně