Léčba angíny v těhotenství

Tehotěnství a streptokoky

Angína v těhotenství je bohužel velice častá, přestože neexistuje žádná přímá spojitost mezi těhotenstvím a streptokokovou infekcí. Bolest v krku samozřejmě nemusí automaticky znamenat angínu, ale pokud je spojena s horečkou, měli byste určitě navštívit Vašeho lékaře.

Lékař by Vám měl provést výtěr z krku a během dvou až tří dnů sdělit zda se jedná o streptokokovou infekci nebo nikoliv.

Než budou výsledky známy, doporučujeme vyvarovat se fyzické námaze, hodně pít, jíst přírodní vitamíny a aplikovat STREPTOkill. Jeho užití si ale nechejte schválit Vaším lékařem, protože Streptokill obsahuje také některé složky, které se v těhotenství nedoporučuje užívat a nebo s opatrností. Jsou to např. alkohol a výtažky ze šalvěje, hřebíčku a tymiánu, i když je třeba dodat, že jsou tyto složky ve streptokillu zastoupeny v tak malém množství, že by užívání Streptokillu neměl být problém. Až se budete radit se svým gynekologem, tak mu vezměte Streptokill ukázat, protože se na etiketě dozví množství alkoholu, šalvěje i dalších účinných látek ve Streptokillu. Kdybyste lahvičku neměla u sebe, tak je možné etiketu najít zde.

Pokud výsledek testu neprokáže bakterie, pak je pravděpodobné, že důvodem bolení v krku je virová infekce. V opačném případě Vám lékař pravděpodobně předepíše antibiotika. Existuje několik druhů antibiotik, která jsou předepisována v těhotenství, a nemusíte se tedy obávat, že by antibiotika měla Vám nebo dítěti uškodit jakkoliv více, než kdybyste těhotná nebyla. Pokud se pro antibiotika rozhodnete, tak je ale určitě užívejte po celou dobu a v intervalech, které Vám určil lékař. V každém případě byste také měla zůstat bez fyzické zátěže až do úplného vyléčení, aby mělo tělo maximum energie ke zvládnutí infekce.

Číst víceMéně

Streptokok skupiny A versus B

Když se někdy nastávající maminky dozví, že jejich angínu způsobil streptokok, při prohledávání internetu mohou narazit na informace o Streptokoku skupiny B, který může být nebezpečný pro plod. To je ale úplně jiná bakterie, než streptokok skupiny A, který způsobuje angínu. Streptokok skupiny B se může vyskytovat v oblasti dělohy a pochvy odkud se v průběhu porodu může přenést na novorozeně. Pokud lékaři přítomnost Streptokoka B v porodních cestách zjistí, nesouvisí to nijak s angínou, byť i Streptokok skupiny B bývá přeléčen antibiotiky, ale až těsně před porodem, aby byl plod chráněn v průběhu porodu.

Číst víceMéně

Prevence angíny v těhotenství

Doporučujeme pít hodně vody i ostatních tekutin, aby bylo tělo vždy dostatečně hydratováno, což snižuje riziko infekcí v průběhu těhotenství. Také se pokuste vyhnout místům se zvětšeným rizikem nákazy, jako jsou prostředky MHD a jiná místa s vysokou koncentrací lidí v uzavřených prostorech. Jedna z nejdůležitějších věcí je také pravidelné mytí rukou, především když přijdete z venku.

V neposlední řadě doporučujeme těhotenství bez stresu. Chodíte-li např. do stresující práce, pak tam choďte s tím, že se v žádném případě nenecháte vyvést z míry, protože je nyní na prvním místě pohodové těhotenství, nikoliv práce. Pokud toto nedovedete nebo to zkrátka není možné, tak zvažte předčasný nástup na mateřskou dovolenou.

Číst víceMéně