Scroll to top

LÉČBA ANGÍNY
V TĚHOTENSTVÍ

Angína v těhotenství je bohužel velice častá, přestože neexistuje žádná přímá spojitost mezi těhotenstvím a streptokokovou infekcí. Bolest v krku samozřejmě nemusí automaticky znamenat angínu, ale pokud je spojena s horečkou, měli byste určitě navštívit Vašeho lékaře.

Léčba angíny v těhotenství

Lékař by Vám měl provést výtěr z krku a během dvou až tří dnů sdělit zda se jedná o streptokokovou infekci nebo nikoliv.

Než budou výsledky známy, doporučujeme vyvarovat se fyzické námaze, hodně pít, jíst přírodní vitamíny a léčit se bez antibiotik, například Streptokillem. Jeho užití si ale nechejte schválit Vaším lékařem, protože Streptokill obsahuje výtažky z některých bylin, které nejsou v těhotenství doporučovány. Jedná se především o šalvěj, hřebíček a tymián, ale je nutné dodat, že jsou tyto byliny ve streptokillu zastoupeny v tak malém množství, že by užívání Streptokillu neměl být žádný problém.

Pokud výsledek testu neprokáže bakterie, pak je pravděpodobné, že důvodem bolení v krku je virová infekce. V opačném případě Vám lékař pravděpodobně předepíše antibiotika. Existuje několik druhů antibiotik, která jsou předepisována v těhotenství, a nemusíte se tedy obávat, že by antibiotika měla Vám nebo dítěti uškodit jakkoliv více, než kdybyste těhotná nebyla. Pokud se pro antibiotika rozhodnete, tak je ale určitě užívejte po celou dobu a v intervalech, které Vám určil lékař. V každém případě byste také měli zůstat bez fyzické zátěže až do úplného vyléčení, aby mělo tělo maximum energie ke zvládnutí infekce.

STREPTOKOK SKUPINY A versus STREPTOKOK SKUPINY B

Když se někdy nastávající maminky dozví, že jejich angínu způsobil streptokok, při prohledávání internetu mohou narazit na informace o Streptokoku skupiny B, který může být nebezpečný pro plod. To je ale úplně jiná bakterie, než streptokok skupiny A, který způsobuje angínu. Streptokok skupiny B se může vyskytovat v oblasti dělohy a pochvy odkud se v průběhu porodu může přenést na novorozeně. Pokud lékaři přítomnost Streptokoka B v porodních cestách zjistí, nesouvisí to nijak s angínou, byť i Streptokok skupiny B bývá přeléčen antibiotiky, ale až těsně před porodem, aby byl plod chráněn v průběhu porodu.

PREVENCE ANGÍNY V TĚHOTENSTVÍ

Doporučujeme pít hodně vody i ostatních tekutin, aby bylo tělo vždy dostatečně hydratováno, což snižuje riziko infekcí v průběhu těhotenství. Také se pokuste vyhnout místům se zvětšeným rizikem nákazy, jako jsou prostředky MHD a jiná místa s vysokou koncentrací lidí v uzavřených prostorech. Jedna z nejdůležitějších věcí je také pravidelné mytí rukou, především když přijdete z venku.

Nejnovější zkušenosti pacientů

×Tato stránka v rámci poskytování služeb využívá cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.