Scroll to top

CO JE VLASTNĚ
ANGÍNA?

Angína neboli tonzilitida či také zánět mandlí je infekce buď virového, nebo bakteriálního původu, která vyústí v zánět krčních mandlí a hrdla. Mandle postižené angínou ztrácí svoji schopnost bojovat s infekcí a naopak se mohou stát rizikem a zdrojem infekce.
Virových i bakteriálních příčin může být mnoho, ale tou nejčastější příčinou pro vznik angíny je zákeřná bakterie zvaná streptokok pyogenes

 

PŘÍZNAKY ANGÍNY:

Inkubační doba angíny od momentu kdy jsme byli vystaveni nákaze až po úplné vypuknutí choroby jsou 2-4 dny. V některých případech i rychleji.

Příznaky angíny jsou HOREČKA, únava, bolest hlavy, bolest svalů ale především bolest v krku, OTOK MANDLÍ a s tím související OBTÍŽNÉ POLYKÁNÍ až nemožnost polknout tuhou stravu, chrapot, kašel, případně i bolest v uších. Může se objevit i nevolnost spojená se zvracením. Taktéž se mohou projevit příznaky jako ucpání nosu, nosní výtok, zvětšené a bolestivé mízní uzliny, oteklé žlázy v přední části krku. Hrdlo a mandle při angíně bývají zarudlé, na mandlích často bývají hnisavé čepy – bílé povlaky resp. bílé skvrny. Zvýšená teplota se výjimečně dostavit vůbec nemusí nebo se naopak může objevit dříve, než dojde k bolestem v krku a těžkostem s polykáním.

Při angíně, zejména té neléčené se mohou vyskytnout komplikace. Při rozsáhlých hnisavých angínách může někdy dojít až k riziku dušení spojeného většinou s přestupem hnisavého zánětu do hlubších tkání hltanu pod krční mandli a vytvoření m tzv. abscesu (hnisavého ložiska). Absces je dutina vyplněná hnisem a tato komplikace je provázená silnými bolestmi a otokem většinou jedné strany hrdla a podčelistní krajiny. Odtud se může zánět dále šířit prakticky kamkoliv. V případě této komplikace je nutné ložisko chirurgicky otevřít a vyčistit. Další, byť vzácnou, komplikací streptokokové angíny může být náhlé postižení ledvin. Vyskytuje se 7 – 14 dní po odeznění krčních projevů nemoci. Velmi ojediněle se může vyskytnout dokonce revmatická horečka (autoimunitní nemoc) – onemocnění postihující srdce a klouby. Chce-li pacient riziko těchto sterilních následků streptokokové infekce minimalizovat, resp. zvýšit šanci na včasné odhalení, může požádat lékaře o kontrolu moči a krve po prodělané angíně.

NAKAŽLIVOST

Angína se přenáší od nakažených lidí kýcháním, kašláním a vydechováním malých infikovaných kapiček, které nás při jejich vdechnutí mohou nakazit. Také je možné nakazit se při kontaktu s patogeny (částicemi zaviňující onemocnění), které se zachytily na předmětech, které později přijdou do kontaktu s našimi těly. (Ústa, nos, oči či jiné sliznice). Mezi 2-5 dny od kontaktu s nákazou, by se měly dostavit příznaky.

Pokud nakažená osoba začne léčbu antibiotiky, měla by přestat být nakažlivou mezi 24-48 hodinami. Pokud na druhou stranu léčba nezačne, lidé mohou být nakažliví po dobu až dvou týdnů.

PREVENCE

Nejlepší prevencí angíny je zdravé stravování, fyzická aktivita, kontrola stresu a v neposlední řadě vysoká osobní hygiena.  Především pak ústní hygiena jako je pravidelné čištění zubů, ale i používání mezizubních kartáčků a OKAMŽITÁ desinfekce mandlí a hrtanu při každém, byť nepatrném, pocitu „škrábání v krku“,  nejlépe přírodním, ale vysoce účinným Streptokillem. Pravidelným mytím rukou navíc zabráníme přenášení bakterií či virů na své okolí. 

Je také rozumné, omezit kontakt s nakaženými osobami, které doposud nezačali svoji léčbu.


DRUHY ANGÍNY:

Slovo angína znamená v překladu svíravou bolest (z latinského angere – svírat). Klasická krční angína je velmi časté infekční onemocnění u dětí i dospělých, i když občas bývá mylně zaměňována s chřipkou. Angína sice může být způsobena viry stejně jako chřipka, ale znamená vždy hnisavé onemocnění krčních mandlí. U pacienta, který krční mandle nemá, mluvíme v případě zánětlivého onemocnění v oblasti hrdla o tzv. laringitidě.

Z hlediska původce tedy můžeme angíny rozdělit na angíny PŮVODU BAKTERIÁLNÍHO (nejčastěji způsobené streptokoky) nebo VIROVÉHO (způsobené například viry jako je epstein-barr, chřipkový vir, herpes simplex a jinými) nebo výjimečně MYKOTICKÉHO, tedy způsobeného mykózou resp. organismy, které se svými vlastnostmi blíží rostlinám a bakteriím, ale jedná se o plísně nebo houbové infekce.

Nejčastějším původcem klasické krční anginy jsou bakterie streptokok pyogenes (streptococcus pyogenes), které uvolňují do krve toxin zodpovědný za doprovodné příznaky. Obzvláště u dětí je těmito příznaky spálová vyřážka, tzv. spála. V tomto případě tedy mluvíme o SPÁLOVÉ ANGÍNĚ.  

Z hlediska příznaků a četnosti můžeme také mluvit o třech druzích angíny – akutní angína nebo opakující se akutní angína nebo chronická angína.  

- AKUTNÍ ANGÍNA: má rychlý nástup s jednoduše poznatelnými znaky, jako například horečka, silná bolest v krku, problémy s polykáním, bolest hlavy, malátnost a nejčastěji je způsobena bakterií streptokoku.

- OPAKUJÍCÍ SE AKUTNÍ ANGÍNA: je vracející se angína několikrát v jednom roce. Zprvu angína reaguje na léčbu antibiotiky, ale později se začne pravidelně vracet.

- CHRONICKÁ ANGÍNA: má kolísavé příznaky, které trvají delší dobu, infekce ani při léčbě neodchází a lidé se po celou dobu cítí unavení a nemocní.

Chronická angína je velmi běžná u dětí a mládeže do 15let. Je to tím, jak stárneme, mandle přestávají pracovat pro imunitní systém a stávají se tím méně zranitelné, protože jsou méně vystavovány patogenům (částicím, způsobujícím nemoci). 

 

Nejnovější zkušenosti pacientů

×Tato stránka v rámci poskytování služeb využívá cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.