Streptokok Pyogenes

Charakteristika

Latinsky streptococcus pyogenes, je streptokok skupiny A.

Nejen streptokok pyogenes, ale i ostatní streptokoky jsou zákeřné bakterie patřící do rodu koku, do skupiny mléčno kyselinových bakterií. Při pohledu do mikroskopu vypadá bakterie streptokoku jako trs bobulí. Samostatné buňky mohou být tvarované jako koule, nebo vejce. Bakterie streptokoku mohou být kromě angíny i příčinou mnoha dalších onemocnění, jako například revmatické horečky, streptokokové pneumonie, spály, zánětu středního ucha, zápalu plic, zánětu ledvin a jiných.

Streptokoky se vyskytují nejčastěji v ústech, hrtanu, kůži, horních cestách dýchacích a u žen také v pochvě a děloze, což může být samozřejmě nebezpečné nejen pro nositelku, ale i pro plod resp. novorozeně.

Zdrojem nákazy mohou být nejen nemocní lidé, ale i bacilonosiči, kteří sami nemocní nejsou, nicméně streptokoky přenášejí.

Streptokoky se většinou léčí pomocí antibiotik, na která jsou citliví, ale bohužel ani streptokoky nejsou výjimkou, co se týče neustále se zvyšující rezistence bakterií na antibiotika (viz. zpráva WHO). I z tohoto důvodu je stále důležitější posilovat vlastní imunitu, aby nás byla schopna před streptokoky i dalšími bakteriemi chránit.

Trápí-li nás častá streptokoková infekce v hrdle, pak je možné pro obnovení normální funkce horních cest dýchacích zvolit Streptokill, který má v tomto směru výtečné reference od pacientů.

Číst víceMéně