Antibiotika jsou v případě prokázaného streptokoka nesporně stále lékem, který volí většina lékařů a tím pádem i pacientů. Bohužel rezistence streptokoka na antibiotika stále roste a lidstvo se tak začíná potýkat s fenoménem opakujících se akutních a chronických angín.
Nejúčinnějším antibiotikem na streptokokovou angínu je Penicilin V resp. Erythromycin u pacientů s alergií na penicilin. Antibiotika většinou začnou účinkovat do 24 hodin. Pokud pacient bere antibiotika, pak je důležité je brát ve stanovených intervalech a využívat celou předepsanou dávku až do konce léčby, abychom zabránili návratu bakterie, nebo jejímu rozmnožení.
Léčba angíny antibiotiky je bezesporu nejčastějším způsobem léčby, většinou dobře účinným, ale majícím NĚKOLIK ÚSKALÍ:
1. Pokud je angína způsobena virem a nikoli bakterií, pak jsou antibiotika neúčinná, jejich nasazení může bohužel jen zbytečně oslabit naší imunitu a celou léčbu zkomplikovat. Jedinou naší zbraní proti virům je totiž právě náš imunitní systém, proto je nezbytně nutná správná diagnóza a zjištění původce nemoci. Je-li původcem vir, je nežádoucí oslabovat imunitu antibiotiky, naopak se musíme snažit imunitu podpořit a léčba virové angíny tak spočívá především v dostatečném přísunu vitamínů, odpočinku, přiměřené kontrole horečky (tedy jen v případě, je-li to nutné, protože horečka sama o sobě je jedním z důležitých nástrojů našeho imunitního systému), pití dostatečného množství tekutin, atd.
2. Pokud je angína způsobena bakterií, která je resistentní vůči léčbě antibiotiky. Resistence bakterií se bohužel v posledních letech začíná dramaticky zvyšovat (viz. Zpráva Světové zdravotnické organizace) a týká se to i rezistence streptokoka. Tento fakt výrazně komplikuje léčbu angíny antibiotiky. Je-li totiž léčba angíny antibiotiky neúspěšná a streptokok ji přežije, tak se angína i přes zdánlivé vyléčení velice rychle vrátí a antibiotiky oslabená imunita má u opakované angíny podstatně menší sílu s bakteriemi úspěšně bojovat. Pacient se pak většinou dostává do začarovaného kruhu opakovaných neúspěšných pokusů o vyléčení antibiotiky. Je velmi těžké z tohoto kruhu vystoupit a nezřídka bývá řešením vytržení krčních mandlí, tzv. tonzilektomie, která je ale z komplexního pohledu medicíny 21. století poměrně sporným zákrokem.
Rezistence bakterií u angíny většinou neznamená, že by antibiotika vůbec neúčinkovala. Spíše je běžné, že antibiotika náš stav poměrně rychle zlepší a bakterie výrazně potlačí. Problém, ale je, že je nedokážou 100% zabít, bakterie pak zůstávají v našem těle a při nejbližší možné příležitosti, zpravidla už za několik dnů či týdnů po dobrání antibiotik způsobí novou akutní angínu.
Také podle vyjádření Státního zdravotního ústavu ČR je z celé řady uvažovaných faktorů, jako jsou nedostatečná dávka nebo doba podání antibiotik, lokální faktory v postižené tkáni, přežívání streptokoků v postižené tkáni, buňkách nebo kryptách mandlí, vnímavosti jedince, apod., nejvýznamnějším fenoménem perzistence nepatrného počtu buněk v klidovém stádiu dělení. Proto může kontrolní vyšetření po ukončené léčbě v cca 5% případů ukázat přítomnost streptokoka stejného typu. Obvykle nelze rozlišit, jde-li o reinfekci nebo o přežití původního kmene. Pokud došlo k opakovanému onemocnění s novou přítomností streptokoků a je zvláštní důvod k novému pokusu o eradikaci, je doporučeno opakované podání penicilinu. Pokud streptokoky "přežijí" i druhá antibiotika, je dle zkušeností pouze malá naděje na úspěch, pokud by byla podána třetí antibiotika. Zároveň je pravděpodobné, že od počátku šlo o nosiče a onemocnění vyvolané jiným patogenem. Ale i v případě, že původní onemocnění bylo streptokokové, pak po dvou léčebných pokusech ustoupilo již podstatně riziko vzniku pozdních následků i nakažlivosti pro okolí natolik, že již není důvod k dalšímu zásahu.
Mimo toto selhání eradikace streptokoků má však podání antibiotik pro jedince i závažná rizika, tj. eliminaci běžné orální mikroflóry, která zahrnuje celou řadu bakteriálních rodů a druhů produkujících substance a obsahujících struktury ochraňující před uchycením kmene na sliznici, což je první krok umožňující navázat dalším fázím rozvoje nemoci.
V případě opakujících se akutních nebo chronických angín nám ošetřující lékař s největší pravděpodobností dříve či později doporučí již zmíněnou tonzilektomii (vytržení krčních mandlí). Je ale potřeba vzít na vědomí, že i krční mandle mají svou významnou funkci a než dovolíme jejich vytržení, které je nevratné, stojí za to, pokusit se je zachránit všemi dostupnými prostředky.
Když antibiotika nezabrala, bakterie v krku
byly k ATB rezistentní, což v praxi většinou znamená,
že pár dní po dobrání antibiotik znovu začne sílit bolest v krku.
Zkušenosti pacientů s tímto problémem a jeho řešením
najdete na našich stránkách nebo na streptokill.info, kde
jsou již desítky autentických recenzí v češtině a slovenštině.
Dobrý den, STREPTOKILL je zázrak! Vždycky když mě začne bolet v krku nebo mám jen špatný pocit tak začnu aplikovat a vždy pomůže. Dříve jsem trpěla na angíny, které se stále vracely a antibiotika už nefungovaly. Moc díky!
víceStreptokill mi vždy pomůže! Na anginy jsem trpěla, anginu a atb. jsem měla 3x do roka a je to dost obtěžující. Teď, když cítím, že mě bolí v krku, okamžitě sáhnu po streptokillu a zatim nikdy neselhal. Doporučuji!
víceBolelo mě v krku, měla jsem dráždivý kašel. Po aplikaci Streptokillu po třech dnech mě přestalo bolet v krku i dráždit ke kašli. Streptokill vřele doporučuji!
víceNa Vánoce 2015 jsem ale při návštěvě ORL pohotovosti pochopil, co je to absces, jak bolí jeho odstranění, a že antibiotika jsou sice drsná léčba, ale pomohou. Nový rok jsem tedy začal poctivě očištěn [:-)]. Bohužel do měsíce byl povědomý pocit v krku zpět [:-(]. Paní doktorka původně tvrdila, že je to jen viróza, ale za 2 dny jsem byl na pohotovosti zase. Tentokrát bez chirurgického zásahu, zato však s týdenní pracovní neschopností [:-(]. V únoru jsem se fakt zkoušel šetřit (doporučila paní doktorka), ale na jeho konci (zase téměř po měsíci) znovu bolest v krku - tentokrát jsem si při kontrole mandlí v zrcadle udělal diagnózu sám. Teplota nebyla vysoká, k lékaři se mi pro ATB nechtělo, tak jsem zkusil GOOGLE a klíčová slova "angína bez antibiotik". Objednal jsem si 2 + 1 ks zdarma a věřil, že to zabere. Moje akutní fáze si vyžádala 2 lahvičky a 3 dny poctivého stříkání a kloktání (před spaním). Nicméně bílý povlak i bolest jsou pryč, nateklý krk je minulostí stejně jako zvýšená teplota. Konečně! Uvidíme, na jak dlouho - ještě mi zbyla 3 lahvička, tak věřím, že jako první pomoc to bude nejlepší varianta (zkoušel jsem předtím samozřejmě i klasiku - česnek, zázvor, med). Pořád lepší zaplatit 660,- Kč než mít třetí antibiotika za čtvrt roku a být zase týden na neschopence! Díky moc!
vícedekujeme moc, streptokill ucinkuje pred ocima, akorat je to pekne sila, ale hnisava angina taky...jsme radi, ze jsme tento produkt vyzkouseli, behem 2 dni okamzita zmena...mandle uplne nadherne! U me i manzela.. budeme doporucovat dale..
víceDobrý den, velmi jsem Vám chtěla poděkovat a popřát Vám vše dobré do nového roku. Měla jsem tento rok již pátou angínu, přitom nikdy jsem na angínu netrpěla. Při posledním onemocnění mi nezabírala antibiotika ani po šesti hodinách a angína se mi stejně po dobrání do týdne vrátila. Vyzkoušela jsem různé preparáty, rádoby léky, jediné co trochu zabralo byl silný vývar z kořene zázvoru, ale to se nedá pít věčně. Streptokill má sice silnou odpornou chuť, ale zabírá doslova zázračně. Pokaždé ihned po nastříkání cítím značnou úlevu. Jsem ráda, že jsem si nakoupila hned tři balení do zásoby. Lékařka ORL mi už naznačovala, že by bylo nejspíš dobré mandle odstranit, ale díky "mému zabijákovi" si myslím, že už ani nebude nutná další prohlídka. Možná tohle vše zní jako nějaká reklamní kampaň, ale není. Ještě jednou Vám děkuji, přeji Vám hodně zdraví a budu Váš lék doporučovat všem, kdo bude mít stejný problém jako já. Edita Starší
víceBěhem září jsem měla dvoje antibiotika a vždycky se mi streptokok hned vrátil. Posledních 3 týdny se streptokillem stále lepší, už stříkám jen před spaním, včera jsem zapomněla a v pohodě :-) Díky, Eva Krátká, Hořice
více