Léčba angíny bez antibiotik

Vzrůstající rezistence

Se vzrůstající rezistencí bakterií na antibiotika roste i potřeba léčit angínu bez antibiotik.
Doporučujeme pročíst zkušenosti pacientů na angina.cz a na streptokill.info, kde se tohoto tématu týkají desítky příspěvků.
Věříme, že pro Vás budou tyto praktické zkušenosti zdrojem hodnotných informací a přivítáme i Vaší zkušenost.

Výhodou léčby bez antibiotik je především to, že není antibiotiky devastován imunitní systém a pacient má po vyléčení podstatně větší šanci, že se akutní angína nevrátí. Pokud jsou mandle silně postižené dříve prodělanými záněty, tak samozřejmě není návrat angíny výjimkou ani v případě vyléčení bez antibiotik, ale pacient ho na rozdíl od angíny, která se vrátí po antibiotikách, většinou zvládne lépe.
Nevýhodou naopak je, že je při léčbě bez antibiotik vyšší riziko tzv. sterilních následků bakteriální infekce (více níže, viz. Komplikace), které jsou sice velmi vzácné, ale je třeba je zde zmínit.

ZÁSADNÍ JE DESINFEKCE HRDLA PŘI KAŽDÉM NEPATŘIČNÉM POCITU V HRDLE

Škrábání v krku je především u lidí, kteří mají krční mandle ve špatném stavu, velmi časté. Obzvláště takoví pacienti užívají Streptokill zpočátku poměrně často, protože u krčních mandlí, které jsou ve špatném stavu, bývá „škrábání v krku“ téměř na denním pořádku, i když zdaleka ne vždy musí znamenat počínající angínu. To je ale u léčby bez antibiotik nepodstatné. Ať už je příčinou nepatřičného pocitu v krku bakterie, vir, mechanické poškození nebo je to jen falešný pocit, tak není třeba příčinu řešit a Streptokill by se měl bez prodlení aplikovat.

Jak vyplývá ze zkušeností pacientů, při správné a dlouhodobé péči o desinfekci hrdla přírodní a nechemickou cestou dochází k postupnému zlepšování stavu i funkce mandlí, „škrábání v krku“ se už nedostavuje tak často a tím pádem se snižuje i frekvence užívání Streptokillu.

Pokud je škrábání v krku způsobeno virem a nikoli bakterií, pak samozřejmě desinfekce hrdla nehraje tak podstatnou roli jako v případě bakteriálního původce, ovšem nic tím nezkazíme. Obzvláště proto, že vedlejším resp. následným produktem virové infekce bývá infekce bakteriální. Navíc narozdíl od antibiotik, která jsou proti virům neúčinná, neoslabujeme imunitní systém.
V případě virové angíny je tedy třeba spoléhat především na vlastní imunitu a podporovat ji dostatečným klidem, přísunem tekutin, vitamínů v přírodní formě a přiměřenou kontrolou horečky. Uměle vyrobené vitamíny nedoporučujeme stejně jako srážení zvýšené teploty medikamenty. Horečka je totiž přirozenou zbraní imunitního systému a není-li tak vysoká, aby to ohrožovalo náš život, pak bychom ji měli nechat plnit svou funkci. Je třeba si uvědomit, že zvyšování přirozené imunity není o tabletách a umělých preparátech, ale právě úplně naopak o hledání rovnováhy a cesty k tomu, co je lidskému organismu od pradávna vlastní. Je téměř nemožné mít silnou přirozenou imunitu, pokud nadměrně konzumujeme umělé konzervanty, barviva, syntetická léčiva a další pro naše tělo nepřirozené látky. V kombinaci s nezdravým životním stylem plným stresu, pobytu v klimatizovaných nebo přetopených místnostech a nedostatkem pohybu na čerstvém vzduchu se nemůžeme divit vzrůstajícím statistikám chronických onemocnění jakéhokoliv druhu.

Číst víceMéně

Komplikace

Pokud je léčba neúčinná, tak se angína může přenést na nosní mandle nebo hltan. Někdy může dojít k tak výraznému zvětšení mandlí, že mohou být zablokovány dýchací cesty nebo může vzniknout absces, vak plný hnisu, který je třeba chirurgicky rozříznout a odsát, eventuálně odstranit i s krčními mandlemi, tzv. tonsilektomie.
U streptokokové angíny léčené bez antibiotik je oproti těm, které jsou přeléčeny antibiotiky, větší riziko tzv. sterilních následků prodělané bakteriální infekce, tzn. takových, které vzniknout až po té, co už zpravidla streptokok vůbec není přítomen, např. až několik týdnů po prodělané angíně. Může se jednat o zánět ledvin nebo revmatickou horečku, která postihuje např. srdeční chlopně, srdeční sval nebo kůži. Příčiny revmatické horečky nejsou zcela známé, může se jednat do značné míry o autoimunitní onemocnění. Tyto vážné komplikace jsou ale velmi vzácné.

Chce-li se pacient ujistit, že má angínu vyléčenou správně a riziko komplikací po prodělání streptokokové infekce minimalizovat, může požádat lékaře o kontrolu moči a krve po prodělané angíně, i když vyšetření nemusí být vždy jednoznačná. Krevní sedimentace se po angíně snižuje poměrně pomalu, ještě pomaleji vzrůstají, ale i klesají také hodnoty protilátek proti Streptolysinu (tzv. ASLO), jedovaté bílkovině tvořené Streptokoky. Mnoho lidí má tuto hodnotu dlouhodobě zvýšenou, aniž by trpěli příznaky zánětu.

Číst víceMéně