Scroll to top

LÉČBA ANGÍNY
BEZ ANTIBIOTIK

Se vzrůstající rezistencí bakterií na antibiotika roste i potřeba léčit angínu bez antibiotik. To je samozřejmě možné mnoha způsoby, ale v poslední době je léčba bez antibiotik o poznání snazší a hlavně účinnější díky nedávno objevenému Streptokillu.

LÉČBA ANGÍNY BEZ ANTIBIOTIK

Streptokill je silný výtažek z dubu, který dokáže velmi cíleně a bez vedlejších účinků likvidovat i velmi odolné streptokoky a ve většině případů také zachránit i velmi postižené krční mandle před vytrhnutím.

Výhodou léčby bez antibiotik je především to, že není zatížen imunitní systém a pacient má po vyléčení podstatně větší šanci, že se akutní angína nevrátí. Pokud jsou mandle silně postižené dříve prodělanými záněty, tak samozřejmě není návrat angíny výjimkou ani v případě vyléčení bez antibiotik, ale pacient ho na rozdíl od angíny, která se vrátí po antibiotikách, snáší podstatně lépe. Obecně se dá říci, že každou další angínu v řadě vyléčenou bez antibiotik zvládá tělo lépe na rozdíl od léčby antibiotiky, kde bývá naopak každá další angína snášena hůře. To je poměrně logické, protože imunitní systém není deformován antibiotiky. Navíc se postupně zlepšují i stav, vzhled a funkce krčních mandlí, pokud je při každém nepatřičném pocitu v hrdle Streptokill okamžitě aplikován.

Běžné je, že pacienti užívají Streptokill zpočátku poměrně často, protože u krčních mandlí, které jsou ve špatném stavu, bývá „škrábání v krku“ téměř na denním pořádku, i když zdaleka ne vždy musí znamenat počínající angínu. To je ale u léčby bez antibiotik nepodstatné, protože častou aplikací Streptokillu není možné nic pokazit. Ať už je příčinou nepatřičného pocitu v krku bakterie, vir, mechanické poškození nebo je to jen falešný pocit, tak není třeba příčinu řešit a Streptokill by se měl bez prodlení aplikovat.  Dlouhodobě tak dochází k postupnému zlepšování stavu i funkce mandlí, „škrábání v krku“ se už nedostavuje tak často a tím pádem se snižuje i frekvence užívání Streptokillu.

Pokud je angína resp. škrábání v krku způsobeno virem a nikoli bakterií, pak je samozřejmě Streptokill neúčinný stejně jako jsou neúčinná antibiotika, ale podstatnou výhodou je, že Streptokill nedevastuje imunitní systém jako antibiotika, naopak ho podporuje a ničí bakterie, které vznikají jako vedlejší produkt virové infekce. Proto na rozdíl od léčby antibiotiky není u léčby bez antibiotik podstatné, jakého původu je angína a můžeme Streptokill aplikovat okamžitě. Přesněji řečeno je velmi žádoucí Streptokill aplikovat okamžitě, protože v případě skutečné hrozby dokáže výrazně přibrzdit nebo dokonce úplně zastavit „rozjetí“ angíny a v případě plané hrozby nám jeho aplikace vůbec neuškodí a nehrozí tak jakékoliv pochybení.

V případě virové angíny je tedy třeba spoléhat především na vlastní imunitu a podporovat ji dostatečným klidem, přísunem tekutin, vitamínů v přírodní formě a přiměřenou kontrolou horečky. Uměle vyrobené vitamíny nedoporučujeme stejně jako srážení zvýšené teploty medikamenty. Horečka je totiž přirozenou zbraní imunitního systému a není-li tak vysoká, aby to ohrožovalo náš život, pak bychom ji měli nechat plnit svou funkci. Je třeba si uvědomit, že zvyšování přirozené imunity není o tabletách a umělých preparátech, ale právě úplně naopak o hledání rovnováhy a cesty k tomu, co je lidskému organismu od pradávna vlastní.  Je téměř nemožné mít silnou přirozenou imunitu, pokud nadměrně konzumujeme umělé konzervanty, barviva, syntetická léčiva a další pro naše tělo nepřirozené látky.  V kombinaci s nezdravým životním stylem plným stresu, pobytu v klimatizovaných nebo přetopených místnostech a nedostatkem pohybu na čerstvém vzduchu se nemůžeme divit vzrůstajícím statistikám chronických onemocnění jakéhokoliv druhu.

KOMPLIKACE

Pokud je léčba neúčinná, tak se angína může přenést na nosní mandle nebo hltan. Někdy může dojít k tak výraznému zvětšení mandlí, že mohou být zablokovány dýchací cesty nebo může vzniknout absces, vak plný hnisu, který je třeba chirurgicky rozříznout a odsát, eventuálně odstranit i s krčními mandlemi, tzv. tonsilektomie. U streptokokové angíny léčené bez antibiotik je oproti těm, které jsou přeléčeny antibiotiky, větší riziko tzv. sterilních následků prodělané bakteriální infekce, tzn. takových, které vzniknout až po té, co už zpravidla streptokok vůbec není přítomen, např. až několik týdnů po prodělané angíně. Může se jednat o zánět ledvin nebo revmatickou horečku, která postihuje např. srdeční chlopně, srdeční sval nebo kůži. Příčiny revmatické horečky nejsou zcela známé, může se jednat do značné míry o autoimunitní onemocnění. Tyto vážné komplikace jsou ale velmi vzácné. 

Chce-li se pacient ujistit, že má angínu vyléčenou správně a riziko komplikací po prodělání streptokokové infekce minimalizovat, může požádat lékaře o kontrolu moči a krve po prodělané angíně, i když vyšetření nemusí být vždy jednoznačná. Krevní sedimentace se po angíně snižuje poměrně pomalu, ještě pomaleji vzrůstají, ale i klesají také hodnoty protilátek proti Streptolysinu (tzv. ASLO), jedovaté bílkovině tvořené Streptokoky. Mnoho lidí má tuto hodnotu dlouhodobě zvýšenou, aniž by trpěli příznaky zánětu.

 

Nejnovější zkušenosti pacientů

×Tato stránka v rámci poskytování služeb využívá cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.