Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala varující zprávu, podle které by zvyšující se rezistence bakterií mohla vést k tomu, že některé nemoci mohou téměř po století opět zabíjet.
Podle zprávy Světové zdravotnické organizace přestávají při léčbě bakteriálních infekcí zabírat i ta nejsilnější antibiotika, která jsou považována za volbu poslední záchrany. To by mohlo po mnoha desítkách let brzy vést mimo jiné až k tomu, že se některé nemoci stanou opět smrtelnými.
Odolnost bakterií vůči antibiotikům už dnes nepočítáme v jednotkách procent, jako například ještě v osmdesátých letech minulého století, ale v desítkách procent! Nejnovější závěry WHO vycházejí z rozsáhlých dat z více než sto zemí a jsou skutečně varující. U některých nemocí už rezistence dosahuje více než padesáti procent a stávají se tak jen velmi těžko léčitelné.
Tuto skutečnost potvrzuje i Jennifer Cohnová z Lékařů bez hranic, která je přesvědčená o tom, že je nezbytně nutné zavést do praxe globální plán racionalizace užívání antibiotik. "Ať už se podíváme do jakékoliv naší lékařské mise, vidíme neuvěřitelná čísla, co se týče rezistence na antibiotika ... Bez podrobných informací si lokální lékaři nedokáží představit skutečnou podstatu problému a nemohou správně léčit", myslí si Cohnová.
Velmi vážná situace je bohužel i v rozvinutých zemích, kde se děje obrovské nadužívání antibiotik a právě to pak ještě více akceleruje schopnosti bakterií být vůči antibiotikům imunní. Celá situace je velmi znepokojivá a je podceňována nejen pacienty, ale i lékaři, kteří často předepisují antibiotika úplně zbytečně, "pro jistotu" nebo předepíší antibiotika, aniž by měli laboratorně podloženu citlivost na předepsaný druh antibiotik. To pak často vede k tomu, že první antibiotika nejsou účinná a lékař předepíše další. Tímto způsobem jsou bakterie de facto trénovány na přežití, přesně v duchu hesla "co tě nezabije, to tě posílí".
WHO bije na poplach a nezbývá než doufat, že nebude pozdě podniknout kroky ke zvrácení celé situace. Bude bezpodmínečně nutné předepisovat antibiotika jen v nezbytně nutné míře a cíleně, nikoliv metodou „pokus, omyl“. Celou věc jistě nezlehčuje ani nadužívání či dokonce preventivní užívání antibiotik v živočišné výrobě. Zvířata jsou dnes doslova krmena antibiotiky, což znamená další zvyšování rezistence bakterií, které se pod slabou, ale trvalou expozicí učí s antibiotiky koexistovat, aniž by to pro ně bylo smrtelné.
Další špatná zpráva přichází bohužel z laboratoří, když vědci dodali poslední opravdu nový druh antibiotik v osmdesátých letech minulého století a od té doby se jedná jen o variace, které nejsou pro bakterie příliš velkou překážkou, variace, které v delším časovém horizontu paradoxně mohou bakterie opět jen posílit v jejich rezistenci.
Pokud nezačneme okamžitě jednat a to v globálním měřítku, tj. na celé planetě, pak se může většina z nás dožít neuvěřitelně trpkého návratu o 100 let zpět, kdy se stanou některé dnes bezproblémové nemoci opět smrtelné, jako tomu bylo v době našich prababiček. Už dnes je nebývale těžké najít správné antibiotikum např. na kapavku či zápaly plic. Může však být ještě hůř a to nejen z hlediska rozšiřujícího se portfolia nemocí, na které bude stále těžší najít vhodná antibiotika, ale i z hlediska stále se zvyšující rezistence i na ta nejsilnější antibiotika. Už v blízké budoucnosti tak můžeme čelit podobné situaci, jako v případě rozšíření AIDS v osmdesátých letech, ale může být ještě hůř, když se může stát celkem běžné, že pacient zemře na pooperační infekce resp. jiné infekce, které jsou dnes zcela běžně léčeny antibiotiky.
Celou zprávu Světové zdravotnické organizace na toto téma, i když bohužel ne v češtině, si můžete přečíst zde.
Když antibiotika nezabrala, bakterie v krku
byly k ATB rezistentní, což v praxi většinou znamená,
že pár dní po dobrání antibiotik znovu začne sílit bolest v krku.
Zkušenosti pacientů s tímto problémem a jeho řešením
najdete na našich stránkách nebo na streptokill.info, kde
jsou již desítky autentických recenzí v češtině a slovenštině.
Dobrý den, STREPTOKILL je zázrak! Vždycky když mě začne bolet v krku nebo mám jen špatný pocit tak začnu aplikovat a vždy pomůže. Dříve jsem trpěla na angíny, které se stále vracely a antibiotika už nefungovaly. Moc díky!
víceStreptokill mi vždy pomůže! Na anginy jsem trpěla, anginu a atb. jsem měla 3x do roka a je to dost obtěžující. Teď, když cítím, že mě bolí v krku, okamžitě sáhnu po streptokillu a zatim nikdy neselhal. Doporučuji!
víceBolelo mě v krku, měla jsem dráždivý kašel. Po aplikaci Streptokillu po třech dnech mě přestalo bolet v krku i dráždit ke kašli. Streptokill vřele doporučuji!
víceNa Vánoce 2015 jsem ale při návštěvě ORL pohotovosti pochopil, co je to absces, jak bolí jeho odstranění, a že antibiotika jsou sice drsná léčba, ale pomohou. Nový rok jsem tedy začal poctivě očištěn [:-)]. Bohužel do měsíce byl povědomý pocit v krku zpět [:-(]. Paní doktorka původně tvrdila, že je to jen viróza, ale za 2 dny jsem byl na pohotovosti zase. Tentokrát bez chirurgického zásahu, zato však s týdenní pracovní neschopností [:-(]. V únoru jsem se fakt zkoušel šetřit (doporučila paní doktorka), ale na jeho konci (zase téměř po měsíci) znovu bolest v krku - tentokrát jsem si při kontrole mandlí v zrcadle udělal diagnózu sám. Teplota nebyla vysoká, k lékaři se mi pro ATB nechtělo, tak jsem zkusil GOOGLE a klíčová slova "angína bez antibiotik". Objednal jsem si 2 + 1 ks zdarma a věřil, že to zabere. Moje akutní fáze si vyžádala 2 lahvičky a 3 dny poctivého stříkání a kloktání (před spaním). Nicméně bílý povlak i bolest jsou pryč, nateklý krk je minulostí stejně jako zvýšená teplota. Konečně! Uvidíme, na jak dlouho - ještě mi zbyla 3 lahvička, tak věřím, že jako první pomoc to bude nejlepší varianta (zkoušel jsem předtím samozřejmě i klasiku - česnek, zázvor, med). Pořád lepší zaplatit 660,- Kč než mít třetí antibiotika za čtvrt roku a být zase týden na neschopence! Díky moc!
vícedekujeme moc, streptokill ucinkuje pred ocima, akorat je to pekne sila, ale hnisava angina taky...jsme radi, ze jsme tento produkt vyzkouseli, behem 2 dni okamzita zmena...mandle uplne nadherne! U me i manzela.. budeme doporucovat dale..
víceDobrý den, velmi jsem Vám chtěla poděkovat a popřát Vám vše dobré do nového roku. Měla jsem tento rok již pátou angínu, přitom nikdy jsem na angínu netrpěla. Při posledním onemocnění mi nezabírala antibiotika ani po šesti hodinách a angína se mi stejně po dobrání do týdne vrátila. Vyzkoušela jsem různé preparáty, rádoby léky, jediné co trochu zabralo byl silný vývar z kořene zázvoru, ale to se nedá pít věčně. Streptokill má sice silnou odpornou chuť, ale zabírá doslova zázračně. Pokaždé ihned po nastříkání cítím značnou úlevu. Jsem ráda, že jsem si nakoupila hned tři balení do zásoby. Lékařka ORL mi už naznačovala, že by bylo nejspíš dobré mandle odstranit, ale díky "mému zabijákovi" si myslím, že už ani nebude nutná další prohlídka. Možná tohle vše zní jako nějaká reklamní kampaň, ale není. Ještě jednou Vám děkuji, přeji Vám hodně zdraví a budu Váš lék doporučovat všem, kdo bude mít stejný problém jako já. Edita Starší
víceBěhem září jsem měla dvoje antibiotika a vždycky se mi streptokok hned vrátil. Posledních 3 týdny se streptokillem stále lepší, už stříkám jen před spaním, včera jsem zapomněla a v pohodě :-) Díky, Eva Krátká, Hořice
více