Spálová angína a vyrážka

Příznaky a léčba

Spálová angína je streptokoková angína doprovázená vyrážkou a dalšími symptomy způsobenými toxiny, které bakterie stretptococcus pyogenes produkuje.
Vyskytuje se především u dětí do 15 let a často i v menších epidemiích ve školních kolektivech.

Příznaky a léčba spálové angíny jsou stejné jako u běžné angíny a spálová vyrážka následuje v krátkém časovém odstupu za příznaky angíny. Onemocnění dětí mladších než 3 měsíce a starších než 13 let je poměrně vzácné, není však vyloučené.

Lékem první volby je penicilin, na který je streptococcus pyogenes obyčejně velmi dobře citlivý, takže spála už dlouhou dobu není obávanou nemocí. Bohužel tento stav s velkou pravděpodobností není konečný vzhledem k tomu, že stertpococcus pyogenes patří mezi bakterie, které v posledních desetiletích zvyšují svou rezistenci na antibiotika. Důsledkem je zvyšující se procento ne zcela vyléčených streptokokových angín, které jsou sice zdánlivě vyléčeny, ale ve skutečnosti streptokok přežije a při nejbližší příležitosti angína opět propukne.

Řešením těchto opakujících se akutních respektive chronických angín pak může být odstranění mandlí, takzvaná tonzilektomie, která bývala v minulém století běžná, ale v současné době se jí moderní medicína snaží vyhnout, protože výrazně sílí argumenty o důležitosti krčních mandlí. Než k tonsilektomii přistoupíme měli bychom se pokusit o obnovení normálního stavu horních cest dýchacích důslednou péčí o naše mandle pomocí Streptokillu, který má v tomto směru od pacientů vynikající reference.

Číst víceMéně