Scroll to top

LÉČBA
ANGÍNY

Léčbu angíny nesmíme v žádném případě podcenit, je třeba vyvarovat se jakékoliv zátěže, včetně psychické a ušetřit tak našemu tělu maximálně energie k boji se zákeřnou nemocí.
Především se musíme co nejdříve rozhodnout, zda budeme angínu léčit antibiotiky  nebo bez nich. Ke správnému rozhodnutí Vám snad kromě Vašeho lékaře pomohou i následující informace.

léčba angíny

Jako u každé nemoci je velmi důležitá správná DIAGNÓZA.

Když má lékař podezření na angínu, tak může kromě rychlého streptokokového testu (Rapid Strep A test), který je otázkou několika minut (ale většinou nebývá hrazen zdravotní pojišťovnou, cena cca 50 Kč), nechat laboratorně přesně zjistit původce zánětu mandlí. Vzorek se později nechá mikrobiologicky testovat v nemocniční laboratoři, při čemž se zjistí, jestli je zánět virového nebo bakteriálního původu.  Bohužel v běžné praxi se u diagnostiky angíny potýkáme se dvěma hlavními problémy:

::  Obvodní lékaři často výtěr vůbec neprovedou a raději rovnou předepíšou antibiotika. V takovém případě stačí lékaře požádat, aby výtěr provedl, jedná se o jednoduchý a bezbolestný úkon a včetně následné analýzy v laboratoři je zcela hrazen zdravotní pojišťovnou. Nasazení antibiotik bez přesné diagnózy, takzvaně „pro jistotu“ přitom může nejen poškodit imunitu pacienta, ale i posílit bakterie, které nepřesně zacílenou léčbu antibiotiky přežijí. Před touto hrozbou varuje i zpráva Světové Zdravotnické Organizace.

:: Dalším problém je časová prodleva mezi výtěrem a výsledkem laboratorního testu. V laboratoři se totiž bakterie musí takzvaně kultivovat, tzn. namnožit v laboratorních podmínkách, aby bylo možné zjistit, zda a jaké bakterie jsou příčinou nemoci, což trvá zpravidla 2 dny. To je často příliš dlouho a v případě agresivní streptokokové angíny může v této době dojít k závažným komplikacím.

Proto je třeba ihned postupovat maximálně obezřetně a zodpovědně, tzn. klid na lůžku a dezinfekci hrdla. Za tímto účelem doporučujeme STREPTOkill, přírodní produkt, se kterým mají pacienti velmi dobré zkušenosti.

Když se pak do 2-3 dnů laboratorně prokáže, že je původce skutečně bakterie, např. Streptococcus pyogenes, tak se pacient může rozhodnout, zda zahájí léčbu antibiotiky nebo zda bude pokračovat v léčbě angíny bez antibiotik.

LÉČBU TEDY MŮŽEME ROZDĚLIT DO DVOU ZÁKLADNÍCH SKUPIN:

1. LÉČBA ANGÍNY ANTIBIOTIKY

2. LÉČBA ANGÍNY BEZ ANTIBIOTIK

 

KOMPLIKACE

Někdy dojde ke komplikacím, jakými je například absces na mandlích, který by měl být odsán injekční stříkačkou s jehlou, rozříznutý skalpelem či vytržením mandlí (tonsilektomie).

Pokud dojde zvětšením mandlí k zablokování dýchacích cest, tak může být nasazena dokonce i krátká léčba kortikosteroidy k potlačení infekce a zánětu.

Neléčená angína může způsobit celou řadu komplikací. Angína se může přenést na nosní mandle nebo hltan, také je možné že způsobí zánět ledvin nebo revmatickou horečku, která se může projevit až několik týdnů po odeznění příznaků angíny a postihnout například srdce, klouby a kůži. Tyto vážné komplikace jsou už v dnešní době, kdy je většina angín přeléčována antibiotiky velmi vzácné. Chce-li se pacient ujistit, že má angínu vyléčenu správně a riziko těchto vážných komplikací po prodělání streptokokové infekce minimalizovat, může požádat lékaře o kontrolu moči a krve po prodělané angíně. Je ale nutné podotknout, že vyšetření nemusí být vždy jednoznačná. Např. krevní sedimentace se po angíně snižuje poměrně pomalu, ještě pomaleji vzrůstají, ale i klesají také hodnoty tzv. ASLO (ASL) protilátek proti Streptolysinu, jedovaté bílkovině tvořené Streptokoky.
 

REKONVALESCENCE

Běžně naše tělo potřebuje k rekonvalescenci okolo 2 týdnů. Tato doba je však velmi individuální. Po opakované léčbě antibiotiky musíme počítat s tím, že může rekonvalescence trvat i déle než měsíc naopak po úspěšném vyléčení angíny bez antibiotik je rekonvalescence zpravidla výrazně kratší.  

Nejnovější zkušenosti pacientů

×Tato stránka v rámci poskytování služeb využívá cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.