Scroll to top

ANTIBIOTIKA

Antibiotika jsou silná léčiva, která se používají k zabíjení bakterií (bohužel i dobrých bakterií, které jsou potřebné pro zdravý chod našeho těla) nebo k zabránění jejich dalšímu rozmnožování. Zároveň bojují proti organizmům, jakými jsou kromě bakterií také parazité a houby.

ANTIBIOTIKA

Pokud je naše tělo napadeno bakteriemi a není si schopno samo pomoci, je někdy třeba využít jiných možností. Jednou z nich je právě léčba antibiotiky.

Je velmi důležité vědět, zda je infekce virového nebo bakteriálního původu. Pokud je infekce způsobena viry, potom nejsou antibiotika schopna s touto infekcí bojovat. Běžná chřipka, bronchitida nebo kašel jsou příklady některých virových onemocnění. Nasazení antibiotik při angíně způsobené virem, může zavinit více problémů, protože si bakterie v našem těle může vytvořit odolnost vůči nim a tudíž v budoucnosti léčba těmito léčivy může být neúčinná. Je velmi důležité dobrat předepsaná antibiotika až do úplného konce (i v případech kdy se cítíme mnohem lépe), abychom zamezili návratu angíny.

Bohužel užívání antibiotik má i své stinné stránky. Pokaždé kdy tato léčiva užíváme, se vystavujeme nebezpečí, že se bakterie v našich tělech stanou vůči antibiotikům odolné a při případné budoucí léčbě budou schopné odolat jejím účinkům.

O snižující se efektivitě antibiotik a nebezpečím spojeným s jejich nadužíváním varuje zpráva Světové Zdravotnické Organizace (WHO).

Nejnovější zkušenosti pacientů

×Tato stránka v rámci poskytování služeb využívá cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.